"Chodźcie i zobaczcie..." J 1,39a

"Chodźcie i zobaczcie..." J 1,39a
"Chodźcie i zobaczcie..." J 1,39a

Życie jest wielkim darem Bożym,

jak chcesz je wykorzystać?

Pomyśl, Pomódl się i Podejmij decyzję!!!

bł. ks. Jakub Alberione

…wspieramy Cię naszą modlitwą i posługą…
UCZENNICE BOSKIEGO MISTRZA

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Światło Słowa Bożego

ŚW. KATARZYNY ZE SIENY – ŚWIĘTO

PIERWSZE CZYTANIE (1 J 1,5-2,2)
Krew Chrystusa oczyszcza nas z grzechu

Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła
Najmilsi: Nowina, którą usłyszeliśmy od Jezusa Chrystusa i którą wam głosimy, jest taka: Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. Jeżeli mówimy, że mamy z Nim współuczestnictwo, a chodzimy w ciemności, kłamiemy i nie postępujemy zgodnie z prawdą. Jeżeli zaś chodzimy w światłości, tak jak On sam trwa w światłości, wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo, a krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. Jeżeli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeżeli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki. Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata.
Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 103,1-2.3-4.8-9.13-14.17-18)

Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby,
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Miłosierny jest Pan i łaskawy, *
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie zapamiętuje się w sporze, *
nie płonie gniewem na wieki.

Jak ojciec lituje się nad dziećmi, *
tak Pan się lituje nad tymi, którzy się Go boją.
Wie On, z czegośmy powstali, *
pamięta, że jesteśmy prochem.

Łaska zaś Boga jest wieczna dla Jego wyznawców, *
a Jego sprawiedliwość nad ich potomstwem,
nad wszystkimi, którzy strzegą Jego przymierza *
i pamiętają, by spełniać Jego przykazania.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 11,25)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 11,25-30)
Tajemnice królestwa objawione prostaczkom

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.
Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
            „Nikt nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.” Czasownik „znać” w Biblii oznacza trwanie w głębokiej bliskiej relacji, oznacza wspólnotę życia. Poznać kogoś to wejść z nim w bardzo zażyłą relację. Pomiędzy Synem a Ojcem zachodzi relacja jedyna w swoim rodzaju, jedyne w swoim rodzaju poznanie: Syn jest cały zwrócony ku Ojcu w miłości (por. J 1,1.18), jest jedno z Ojcem (por. J 10,30). Nikt z nas o własnych siłach – a więc za pomocą jedynie własnego umysłu, własnej mądrości i roztropności – nie jest w stanie poznać Boga, tzn. nie jest w stanie wejść z Nim w bliską relację. Tylko Jezus może nam objawić Ojca, czyli tylko w Jezusie możemy zobaczyć jaki naprawdę jest Ojciec i tylko przez Niego możemy wejść w głęboką relację z Ojcem. Nie ma innej prawdy o Ojcu, jak ta ukazana w osobie Syna, nie ma innej drogi do Ojca jak tylko Syn i nie ma innego uczestnictwa w życiu Ojca, jak uczestnictwo w życiu Syna (por. J 14,6-9).
Celem naszego życia jest pełne poznanie Jezusa i jednocześnie – przez Niego, z Nim i w Nim – poznanie Ojca, a więc stanie się po prostu w pełni dzieckiem będącym w relacji miłości do Ojca na podobieństwo Syna Bożego (por. J 17,3). To budowanie dziecięcej więzi z Ojcem zaczyna się już na ziemi i dlatego Chrystus woła nas do siebie: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy…”. Wzywa nas zarazem, aby wziąć na siebie Jego jarzmo i uczyć się od Niego, a więc upodabniać się do Niego. Syn Boży odsłania przed nami swoje serce: jest w nim łagodność i pokora. Uczenie się od Syna Jego sposobów myślenia, Jego uczuć i dążeń, jest właśnie wchodzeniem w bliską relację z Ojcem, jest budowaniem zażyłej więzi z Ojcem. Dlatego też Jezusowe jarzmo jest w rzeczywistości lekkie do niesienia – bo jest jarzmem miłości przyjmowanej i dawanej, jest zjednoczeniem z Synem, a przez Niego z Ojcem – a niesienie tego jarzma koi nasze utrudzone i obciążone serca. Pan Jezus pragnie każdego z nas wprowadzić w swoją relację z Ojcem. Jednakże dopiero w życiu wiecznym będziemy mogli doświadczać całej głębi tej relacji. Tam bowiem ujrzymy Boga takim jakim jest (por. 1J 3,1-2), poznamy Go tak, jak już jesteśmy poznani przez Niego (por. 1Kor 13,12).
            Jaka jest moja więź z Jezusem i Ojcem? Dokąd idę z moim utrudzeniem? Gdzie szukam ukojenia? ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz